Web Tasarımı

Bu ay ele alacağımız kavram, internette dolaşırken girip çıktığımız web siteleri olacak. Web sitelerini birçok kavram bakımından ele alacağız.

  1. İnternette Bulunurluk: Bir web sitesinin içeriği ne kadar iyi olursa olsun -Google gibi arama motorlarında ilk sayfalarda listelenmiyorsa ve reklam da vermiyorsa- fazla bir kitleye hitap etmeyecektir. Hergün birkaç kişi dışında ziyaret edilmeyecektir. Bu nedenle bir web sitesinin en önemli olmazsa olmazlarından biri internette bulunurluğudur. Web sitesinin SEO (Search Engine Optimization) Türkçe’ siyle "arama motoru optimizasyonu" çalışmalarının yapılmış olmasıdır internette bulunurluk. Tercihen site bazlı optimizasyon ve sayfa bazlı optimizasyon teknikleri kullanılmış olmalıdır.Bu sayede sayfa içerikleriyle ilgili aramalarda sayfalarınızın bulunması mümkün olabilecektir.
  2. Tasarım Konsepti: Bir web sitesinin tasarımının göze hoş gelmesi, iyi bir imaj vermesi ve ziyaretçilerini sıkmaması önemli kriterlerdendir. Bunun için görsel tasarımın ve renk kullanımının web tasarımı açısından önemi büyüktür. İyi bir tasarım için iyi bir tasarımcının elinden çıkmış olması gerekir.
  3. Kolay Kullanım: Üçüncü faktör ise kolay kullanım olarak özetlenebilir. Web sitesini gezen ziyaretçiler istedikleri alana kolayca ulaşabilmeli, site içinde kaybolmamalıdırlar. Buna "user fiendly" de denmektedir.
  4. Güncellik: Bir diğer faktör de web sitesinin güncel bir içeriğe sahip olmasıdır. Sık sık güncellenen bir içeriğe sahip web sitesi ziyaretçilerin sitenize tekrar tekrar gelmeleri anlamına gelecektir. Bu da web sitenize hit kazandıracak ve bulunurluğunu artıracaktır.
  5. Web Yazılım: Beşinci faktör web sitesinin yazılım / web yazılım kısmıdır. Kullanılan programlama dilinin yetenekleri ve popülerliği ile URL diye tabir edilen sayfa uzantılarının yapısı, kodlama hiyerarşisi, w3c standartlarına uygun kod yazımı gibi önemli kriterlere sahip olması önemi bir avantaj elde etmesi demektir.
  6. Diğer Faktörler: Diğer faktörler ise alan adının (domain name) kısa ve akılda kalıcı olması ve hatta mümkünse web sitesi içeriğiyle uygun bir isme sahip olması ve sayfaların hızlı açılmasıdır.

Bu değerleri uygulayan web tasarım firmaları sayısı ne yazık ki tahmin edilenin çok altındadır. Bu nedenle web tasarım firmanızı seçerken titizlikle davranmalı, ince eleyip sık dokumalısınız ve sadece fiyatına göre karar vermemelisiniz. Bu konuda dikkatleri çeken bir firma olan 3C Bilişim, diğer çoğu web tasarım firması arasında web tasarımı ve e-ticaret alanlarında takdirimize layık görülmüştür.

Yazar: İsmail Görkem Kara

Ben web ile uğraşan bir öğrenciyim. Web tasarım ve web programlama alanında kendimi geliştiriyorum. PHP ve WordPress ile ilgileniyorum. Boş zamanlarımda gitar çalıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

20 Yorum Yapıldı