WordPress’te SEO Nasıl Yapılır – 2

Önceki yazımızda “WordPress’te Seo Nasıl Yapılır – 1“, seo’da önemli olanın içerik olduğunu öğrenmiştik. Ve yapmamız gereken birkaç ayarı sizlere göstermiştim. Pingleme sitelerini ve önemini anlatmıştık. Aslında bu yazıyı birleştirip bir yazı halinde yazabilirdim ancak hem konu konu ayrılması için hemde yazıların uzun ve sıkıcı olmaması için iki bölüme ayırdım. Şimdi ise kurmamız gereken eklentileri göreceğiz. Ancak ondan önce birkaç önemli bilgi daha vereceğim.

 

Google Analytics & Webmaster Araçları

Bildiğimiz birçok analiz servisi ve eklentileri olsa da Google Analytics servisi kadar ayrıntılı rapor veren yok sanırım. Hangi ülkeden geldiklerini, hangi ilden geldiklerini, sitedeki kalma sürelerine kadar herşeyi hızlıca alabiliyorsunuz. Analytics servisi çalışabilmek için sizden sitenize ufak bir kod eklemenizi istiyor. Bunu temayı düzenleyerek yapabilirsiniz ancak yerine Google Analytics for WordPress eklentisiyle kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca Google Webmaster Araçları‘na kayıt olarak oluşturduğunuz sitemapı eklemeniz size artı sağlayacaktır.

Etiketleme ve Linkleme

Yazınızın anahtar kelimelerini belirleyin ve etiket olarak ekleyin. Örneğin yazınız bir video izleme veya indirme ile alakalı ise etiketleriniz video izle, video indir gibi kelimeler olabilir.

Gelelim linklemeye, site içi linkleme çok önemlidir. Ziyaretçi bir yazıyı okurken o konu ile alakalı başka bir yazı varsa gitmek ister. Siz bunu o kelimeye link vererek yaparsanız ziyaretçi sitenizde daha çok vakit geçerir ve takipçiniz haline gelir.

Sosyal Medya İle Kazanın

Sitenize giren ziyaretçide ve sitenizin indexlenmesinde sosyal medya önemli roldedir. Yazılarınızı facebook, twitter, friendfeed gibi sosyal ağlarda paylaşarak daha fazla okunmasını ve ziyaret edilmesini sağlayabilirsiniz. Gelelim eklentilerimize.

WordPress Seo Eklentileri

Vereceğim eklentiler benim kullandığım ve beğendiğim eklentilerdir. Kesinlikle kurmanızı tavsiye ederim. Seo açısından sitenize çok büyük katkısı olacaktır.

1- All in One SEO Pack

En etkili ve en iyi seo eklentisidir.Meta etiketlere müdahale edebilme,baslıklara müdahale edebilme gibi
birçok özelliği bulunmaktadır.Ücretli olan wp-seo eklentisiyle neredeyse aynı özellikleri taşıyor.Wordpress bir blogu olan herkesin kesinlikle kullanması gerekiyor …

İndirmek İçin Tıklayın

2- Google XML Sitemaps

Otomatik olarak Google için sitemap olusturur ve google,msn,bing,yahoo gibi arama motorlarına ping
gönderir.

İndirmek İçin Tıklayın

3-SEO Friendly Images

Đçeriğinizdeki resimlere alt ve title etiketleri ekler.Bu sayede resimleriniz de google images’te sergilenir.

İndirmek İçin Tıklayın

4-SEO Smart Links

Yönetim panelinden eklediğiniz kelimeleri yine yönetim panelinden belirlediğiniz linklere
yönlendirir.İçeriğinizde kullanıdğınız sitenizin anahtar kelimelerine uygulanması halinde çok büyük avantaj
sağlar.

İndirmek İçin Tıklayın

5-Breadcrumb NavXT

Bu eklentiyi sitenizde yazıların veya sayfaların başına ekleyerek ziyaretçiye nerede olduğunu gösterebilirsiniz. Ayrıca seo açısından da sitenizde o kategoriye,anasayfaya link vererek site içi linklenme yapmış olursunuz.

İndirmek İçin Tıklayın

6-Automatic SEO Links
Bu eklenti de site içi linklemeyi kolaylaştırır.Eklentiyi kullanarak belirlediğiniz kelimelere kolayca link verirsiniz.

İndirmek İçin Tıklayın

7-Benzer Yazılar -Related Posts
Bu eklenti ziyaretçiyi sitede tutmak açısından önemlidir.Benzer yazıları gören ziyaretçi bunları da okumak ister ve sitenizde daha fazla vakit geçirmiş olur.Bu nedenle tavsiye ediyorum.

İndirmek İçin Tıklayın

Bu dersimizin de sonuna geldik. Sitelerinizin iyi yerlere gelmesi dileğiyle 🙂

Diğer bloglardaki wordpress seo yazıları :

Yazar: İsmail Görkem Kara

Ben web ile uğraşan bir öğrenciyim. Web tasarım ve web programlama alanında kendimi geliştiriyorum. PHP ve WordPress ile ilgileniyorum. Boş zamanlarımda gitar çalıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

4 Yorum Yapıldı